FULNEK
Číslo magnetky: 616
Kraj: Moravskoslezský
Okres: Nový Jičín
Město Fulnek má stejně jako jiná města svou nenapodobitelnou atmosféru, která na Vás zapůsobí již při vstupu. Ve vzácné shodě se zde spojila historie se svými ojedinělými kulturními památkami a moderní současnosti.
Město vzniklo v době velké kolonizace severovýchodní Moravy a leželo při jedné větvi proslulé jantarové stezky spojující v dávných dobách Středozemí s Pobaltím.
První písemná zmínka pochází z roku 1293. Město v té době bylo již plně organizované a právně a hospodářsky ovlivňovalo život v okolních obcích.
Fulnecké panství ve 13.století náleželo Lichtenburkům, později se dostalo do vlastnictví pánů z Kravař. V roce 1468 přešlo na Žerotíny, kteří jej v roce 1480 nechali zapsat do olomouckých zemských desek. Tak odpadlo Fulnecko od Opavska a stalo se součásti Moravy. V rukou Žerotínů zůstalo panství do roku 1540. Po krátké vládě Cetryšů z Kynšperka a Svojniců z Pilmsdorfu přešlo na českobratrský rod Skrbenských z Hříště. V té době měli své významné středisko čeští bratři. Jejich působení bylo spojeno s rozvojem vzdělanosti, kterou Jednota bratrská a její škola šířili nejen mezi obyvateli Fulneku a jeho okolí, ale i mezi šlechtickými potomky, kteří se připravovali pro studium na německých univerzitách.
Období rozkvětu a slávy školy vyvrcholilo v letech, kdy ve Fulneku působil jako rektor školy a správce bratrského sboru mladý Jan Amos Komenský.
Přesto, že město nebylo ušetřeno válečných útrap koncem 2. světové války, dochovala se řada významných kulturních památek.
Dnešnímu návštěvníku Fulnek nabízí město především historický odkaz v podobě monumentální kulisy zámku, jenž byl v rámci restituce vrácen potomkům posledního majitele. Na protějším svahu můžeme spatřit rekonstruovaný kostel sv.Josefa při kapucínském klášteře sousedící s upraveným areálem středověkého hřbitova s kaplí sv. Rocha z r.1632 a vilou Loretou. V městě samém patří k pokladům dějin světové vzdělanosti i památník J.A.Komenského s dochovanou budovou Sboru, v níž Komenský žil a působil. V přilehlém parčíku se týčí socha učitele národů v působivém pojetí Jana Štursy. Nad náměstím můžeme shlédnout augustiniánský klášter s gotickým ambitem a stylově čistým barokním chrámem Nejsv.Trojice s nejkrásnějším interiérem na Moravě. Mezi další kulturní památky, které se nachází v centru města paří sochařská výzdoba samotného náměstí včetně přístupového schodiště ke kostelu, radnice, Městské zvonice s pozůstatkem městských hradeb.
Vzhledem k tomu, že Fulnek je malebným městem nejen s bohatými dějinami a množstvím historicky a umělecky cenných památek, nýbrž i s poutavým přírodním prostředím, stává se přitažlivou lokalitou pro domácí i zahraniční návštěvníky.